Конференція «Стале свинарство в Україні» відбулася 27 березня 2025 року з метою висвітлення актуальних питань сталого свинарства та благополуччя тварин, важливих для розуміння сучасних тенденцій та майбутнього розвитку галузі.
У форумі взяли участь викладачі 5 університетів (ПДАА, ЛНУВМБ, НУБіП, СУНУ ім. В. Даля та Сумського НАУ), а також представники НМЦ ВФПО, Асоціації свинарів України, проекту ЄС «Єврогрупа з питань тварин», GFA Consulting Group GmbH, 4 аграрних коледжів, Інституту розведення і генетики тварин, Інституту аграрної економіки, Інституту свинарства і АП (Національна академія аграрних наук України), СНАУ, а також свинокомплексів.
Загалом у конференції взяли участь 133 особи. Серед них 80 представників професорсько-викладацького складу університетів та 4 викладачі аграрних коледжів, 12 аспірантів, 23 студенти університетів та 3 науковці. Захід також відвідали 8 представників різних бізнес-операторів, 2 учасники міжнародних проектів та 1 представник ЗМІ. Загалом, окрім учасників проекту SuLAWe, до участі у форумі були запрошені представники ще 2 проектів ЄС: QFTP та FABU.
Ректор НУБіП, професор, д.т.н. Вадим Ткачук привітав учасників конференції та наголосив на ролі навчальних закладів у забезпеченні аграрного сектору необхідними фахівцями та важливості розвитку мережі експертів у співпраці в рамках міжнародних проектів.
Професор д-р Генріх Шюле, декан факультету аграрної економіки HfWU (Німеччина), підкреслив роль проектів ERASMUS+, зокрема проекту SuLAWe, у вдосконаленні змісту освіти в аграрних ВНЗ України, поглибленні співпраці між університетами ЄС та України, а також у розробці курсів безперервної освіти для працюючих дорослих з питань сталого розвитку та добробуту тварин.
Програма конференції була побудована таким чином, щоб забезпечити доступне і зрозуміле представлення
інформації для учасників. Кожному спікеру було надано 20 хвилин, 15 хвилин для презентації та 5 хвилин для запитань. Структурно конференція була поділена на 3 сесії та панельну дискусію. Перша сесія охоплювала найважливіші питання галузі свинарства, друга сесія – питання, важливі для всіх європейських країн, а третя сесія – питання, характерні для України. У кожній сесії взяли участь представники української галузі свинарства.
На панельну дискусію були запрошені представники українських та закордонних навчальних закладів. Варто зазначити, що були присутні викладачі як університетів, так і коледжів, що не є типовим для заходів програми ERASMUS. Однак, враховуючи важливість усіх учасників освітнього процесу для підготовки фахівців з благополуччя свиней, вважаємо таку практику виправданою.
Список спікерів був включений до програми, надісланої учасникам після реєстрації. Презентації опубліковані на сайті проекту SuLAWe за згодою учасників, а також кожен бажаючий може знайти професійні контакти кожного зі спікерів. За результатами конференції було обговорено та заплановано проведення дослідження поведінки тварин на фермі PACL спільно з українською компанією, яка виробляє обладнання для дистанційного моніторингу поведінки тварин на фермі. Ми віримо, що таких прикладів буде більше, але їх моніторинг виходить за рамки конференції.
Ключовими партнерами в організації конференції були Міністерство аграрної політики та продовольства України та Асоціація свинарів України. Міністерство забезпечило політичну підтримку та висвітлило стратегічні плани України щодо впровадження принципів благополуччя у свинарстві. Асоціація свинарів України висвітлила консолідовану позицію вітчизняних виробників щодо порушених питань. Зі свого боку, університети продемонстрували, як розроблені в рамках проекту навчальні модулі вже використовуються та можуть бути використані в майбутньому для підготовки фахівців з добробуту тварин, як за спеціальністю 211 «Ветеринарна медицина», так і за спеціальністю 204 «Технологія виробництва і переробки продукції тваринного походження».
Крім того, було висвітлено досвід інших міжнародних проектів, які допомагають Україні імплементувати вимоги ЄС.
Результатом проекту, що безпосередньо пов’язує інтереси виробників, Міністерства та навчальних закладів, є короткі навчальні курси, засновані на принципі навчання впродовж життя (Long-Life Learning, LLL), які були розроблені в рамках проекту та частково апробовані в 4 пілотних університетах.
Під час конференції всім вищезазначеним зацікавленим сторонам була надана можливість надати інформацію учасникам конференції. Крім того, учасники обмінялися експертними думками та обговорили ключові питання під час панельної дискусії.
Загалом, конференція пройшла відповідно до запланованої програми. Були присутні всі заявлені експерти, в тому числі й ті, які були запрошені до вітального слова. Захід пройшов в один день, як і попередні конференції, організовані в рамках проекту SuLAWe.