10 липня в університеті Любляни (Словенія) стартувала програма навчання учасників проєкту ERASMUS+ SULAWE «Стале тваринництво та благополуччя тварин», модуль 1 “Стале тваринництво”. Марія Клопчич ознайомила науково-педагогічних працівників закладів вищої освіти з програмою навчальної поїздки та цікаво і змістовно представила концепції сталого розвитку, сталого сільськогосподарського виробництва та сталого управління тваринництвом. Мойца Сімчич розкрила тему збереження аборигенних порід овець(генетичних ресурсів тварин). Було інформаційно змістовно та цікаво.
Наступного дня Марія Клопчич провела лекцію на тему «Виробництво тваринницької продукції у Словенії», а Сильвестр Жгур представив тему «Біохімія м’яса у зв’язку зі стресом тварин». Учасники програми прийняли участь у міжнародному онлайн- вебінарі Інноваційні технології в молочному скотарстві господарств Нідерландів.
Третій день програми розпочався з лекції Марії Клопчич щодо молочного фермерства Словенії та його роль у сільськогосподарському виробництві країни.
Учасники проєкту відвідали ферму з виробництва молока Family c Сretnik, яка має систему решітчатої підлоги із спеціальним покриттям.
Учасники візиту відвідали сімейну ферму з утримання овець, яка спеціалізується на реалізації ягнятини. В господарстві утримується близько 700 голів тварин. Власник ознайомив з умовами утримання та годівлі овець.
Четвертий день був наповнений інформацією впливу тваринництва на навколишнє середовище, біорізноманіття, зміни клімату, стійкості до протимікробних препаратів. Марія Клопчич розкрила питання нової парадигми щодо майбутнього тваринництва в Словенії, виклики які стоять перед виробниками в умовах адаптації до змін клімату на планеті.
Також, в рамках програми учасники візиту відвідали пасовища, на яких утримуються на випасі корови мясного напрямку продуктивності порід Шероле і Лімузин. Тварини знаходяться на випасі з квітня по листопад та досягають живої маси близко 800 кг. В зимовий період згодовують сінаж, мінеральну підкормку, а бичкам додають концентровані корми.
Учасники проєкту також побували на молочній козиній фермі де утримуються кози місцевої словенсько-альпійської породи, молочність якої становить 500 л молока за лактацію. Також відвідали тестувальну стан цію Логатець для ВРХ, овець і кіз, що належить біотехнологічному факультету Люблянського університету. Логатець є базою підготовки студентів, аспірантів та проведення генетично- селекційної роботи.
Учасники візиту продовжили свою роботу на біотехнологічному факультеті Люблянського університету. Учасникам проєкту були представлені лекції провідних науковців університету. Тетяна Пірман заступник декана біотехнологічного факультету представила лекцію щодо структури, функції та роботи факультетів, наукових центрів Люблянського університету, проведення наукової роботи та педагогічної діяльності викладачів. Професор Обжей Подчепан представив цікаву лекцію Добробут тварин у контексті сталого тваринництва. Професор висвітив питання утримання, годівлі та експлуатації тварин на фермерських господарствах Словенії та озвучив проблеми з якими стикаються фермери в сучасних умовах виробництва.
В Люблянському університеті в лабораторії біохімії м’яса було проведено практичний тренінг з визначення якості м’яса за органолептичними показниками (визначення pH, електропровідності , сили розриву м’язових волокон та смакових якостей при його приготуванні за різних температурних режимів). При дослідженні зразків використовували прилади та обладнання: рН метр, та прилад Уорнера Брацнера.
Учасники проєкту також відвідали сімейну ферму Якоба Долінара, яка заснована 1761 року, має 50 га землі та спеціалізується на виробництві молока та молочної продукції від корів Симентальської породи. Ферма розміщена високо в горах 700 м над рівнем моря, тварини на пасовищі утримуються з квітня по листопад, в зимовий період утримання стійлове. Ферма має 30 голів дійного стада та 15 нетелів.Корови високопродуктивні з надоєм 28 л, жирністю молока 4.3%, вмістом білку 3.8%. З молочної продукції виготовляють м’які, тверді, кисломолочні сири йогурти, масло, сметану на власній міні сироварні.
Загалом цей навчальний візит було проведено на високому рівні. Учасники поїздки отримали багато корисної і цікавої інформації, яка буде використана в подальшій роботі.